Børn- og Ungeudvalg

  • Formand Steffen Rasmussen (A) med stedfortræder Leif Utermöhl (A)
  • Anette Knoblauch (O) med stedfortræder Eric Steffensen (O)

Medlemmer til Beredskabskommissionen

  • Gert Mortensen (A) med Vibeke Grave (A) som stedfortræder
  • Henrik Høegh (V) med Hans Ole Sørensen (V) som stedfortræder

Medlemmer til Bevillingsnævnet

  • Niels Christian Devantier (A)
  • Chris Christiansen (C)
  • Klaus Møller (C)
  • Eric Steffensen (O)

Medlemmer til Folkeoplysningsudvalget

  • Leif Utermöhl (A)
  • Jørgen Rassi Rasmussen (A)

Stedfortræder:

  • Klaus Svensson (A)
  • Signe Lund Winther (A)

Medlemmer til Handicaprådet

  • Gert Mortensen (A) med Jørgen Rassi Rasmussen (A) som stedfortræder 
  • Lars Christiansen (F) med Haris Glamocak (A) som stedfortræder 
  • Tom Larsen (V) med Tine Vinther Clausen (V) som stedfortræder 
  • Bente Borreskov (Ø) med Anette Knoblauch (O) som stedfortræder

Medlemmer til Valgbestyrelsen

Borgmesteren er født medlem og født formand.
Suppleant for borgmesteren Gert Mortensen

  • Vibeke Grave (A) med Signe Lund Winther (A) som suppleant
  • Henrik Høegh (V) med Tom Larsen (V) som suppleant
  • Henning G. Rasmussen (O) med Eric Steffensen (O) som suppleant 
  • Hans Ole Sørensen (V) med Tobias Dinesen (V) som suppleant

Medlemmer til bestyrelsen for Lolland Energi Holding A/S

  • Kasper Roug (A)
  • Vibeke Grave (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Henrik Høegh (V)
  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlemmer til bestyrelsen for Nakskov Elnet A/S

  • Kasper Roug (A)
  • Vibeke Grave (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Henrik Høegh (V)
  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlemmer til bestyrelsen for Lolland Varme A/S

  • Kasper Roug (A)
  • Vibeke Grave (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Henrik Høegh (V)
  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlemmer til bestyrelsen for Lolland Vand A/S

  • Kasper Roug (A)
  • Vibeke Grave (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Henrik Høegh (V)
  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlemmer til bestyrelsen for Lolland Spildevand A/S

  • Kasper Roug (A)
  • Vibeke Grave (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Henrik Høegh (V)
  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlemmer til bestyrelsen for Lolland Energiservice A/S

  • Kasper Roug (A)
  • Vibeke Grave (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Henrik Høegh (V)
  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlemmer til bestyrelsen for Udviklingsselskabet LOKE A/S

  • Kasper Roug (A)
  • Vibeke Grave (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Henrik Høegh (V)
  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlemmer til Ø-kontaktudvalget

  • Leif Utermöhl (A)
  • Henrik Høegh (V)

Stedfortræder for KL's repræsentantskab

  • Henrik Høegh (V)

Delegerede til KL's topmøde

  • Holger Schou Rasmussen (A)
  • Signe Lund Winther (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Henrik Høegh (V)
  • Hans Ole Sørensen (V)
  • Thomas Østergaard (A)

Suppleanter

  • Vibeke Grave (A)
  • Muj Berisha (A)
  • Lars Christiansen (F)
  • Eric Steffensen (O)
  • Tine Vinther Clausen (V)
  • Leo Christensen (L)

Medlemmer til Ekspropriationskommissionen

  • Jens Erik Kistrup (V)

Medlem til Taksationskommissionen - ekspropriationsloven

  • Jannie Barfoed-Høj (V)

Medlemmer til Taksationskommissionen - lov om offentlige veje

  • Hans Kristensen (A)
  • Benny Damgaard (V)

Medlem til Overtaksationskommissioner

  • Hans Kristensen (A)

Valg af vurderingsmænd for Mark- og Vejfredsloven

  • Heidi Marqweis (A), formand 
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Benny Damgaard (V)

Medlemmer til valgbestyrelsen for skolebestyrelserne

  • Skoledistrikt Øst: Klaus Svensson (A)
  • Skoledistrikt Vest: Jørgen Rassi Rasmussen (A)

Medlemmer til ungdomsskolebestyrelsen

  • Haris Glamocak (A) med Klaus Svensson (A) som suppleant 
  • Erik Steffensen (O) med Anette Knoblauch (O) som suppleant

Medlem til bestyrelsen for Maribo Gymnasium

  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlem til bestyrelsen for Nakskov Gymnasium

  • Steffen Rasmussen (A)

Medlem til SEAS NVE

  • Eric Steffensen (O)

Medlemmer for Bestyrelsen I/S Refa

  • Holger Schou Rasmussen (A) med Vibeke Grave (A) som suppleant
  • Gert Mortensen (A) med Muj Berisha (A) som suppleant 
  • Eric Steffensen (O) med Henning G. Rasmussen (O) som suppleant 
  • Henrik Høegh (V) med Tom Larsen (V) som suppleant

Medlem til Hjemmeværnets distriktudvalg

  • Jannie Barfoed-Høj (V)

Medlem til bestyrelsen for Fuglsang Kunstmuseum

  • Tine Vinther Clausen (V)

Medlem til trafikselskabet Movia

  • Gert Mortensen (A) med Leif Utermöhl (A) som suppleant

Medlemmer for fonden for tidligere arbejdere på Nakskov Skibsværft

  • Borgmester Holger Schou Rasmussen er formand jævnfør vedtægterne
  • Steffen Rasmussen (A)
  • Tom Larsen (V)

Medlemmer til Lolland Falsters Airport

  • Vibeke Grave (A)
  • Hans Ole Sørensen (V)

Medlemmer til Grundlisteudvalget

  • Leif Utermöhl (A) formand
  • Klaus Svensson (A)
  • Marianne de la Motte (F)
  • Benny Damgaard (V)
  • Jannie Barfoed-Høj (V)

Medlemmer til Hegnssynet

  • Bodil Waagensen (A) med Heidi Marqweis (A) som suppleant 
  • Henning G. Rasmussen (O) med Eric Steffensen (O) som suppleant 
  • Peter Larsen (V) med Jens Erik Kistrup (V) som suppleant

Medlemmer til Lollands Produktionsskole

  • Vibeke Grave (A)
  • Henning G. Rasmussen (O)
  • Tom Larsen (V)

Medlemmer til Museum Lolland-Falsters bestyrelse

  • Steffen Rasmussen (A)

Medlemmer til Regionens fredningsnævn

  • Henrik Høegh (V) med suppleant Heidi Marqweis (A)

Medlemmer til bestyrelsen af H.N. Andersens Kollegiet

  • Lars Christiansen (F)
  • Thomas Østergaard (A)

Stedfortræder til Kredsrådet

  • Henrik Høegh (V)

Ungdommens uddannelsesvejledning Lolland-Falster

  • Vibeke Grave (A)

Medlemmer til Business LF repræsentantskab

  • Muj Berisha (A)
  • Signe Lund Winther (A)
  • Lars Christiansen (F)
  • Eric Steffensen (O)
  • Hans Ole Sørensen (V)
  • Marie-Louise Brehm Nielsen (P)

Medlemmer til fonden Business LF bestyrelsen

  • Holger Schou Rasmussen (A)
  • Henrik Høegh (V)

Medlem til repræsentantskabet for TV2 Øst

  • Tobias Dinesen (V) med stedfortræder Hans Ole Sørensen (V)

Medlem til bestyrelsen for I/S Fælleskøkkenet

  • Tom Larsen (V) stedfortræder Klaus Svensson(A)

Medlemmer til bestyrelsen for International Wind Academy Lolland

  • Muj Berisha (A)
  • Vibeke Grave (A)
  • Tobias Dinesen (V)

Medlem til bestyrelsen for LAG Lolland-Falster

  • Leif Utermöhl (A)

Medlem til bestyrelsen for Det lollandske Digelag

  • Henning G. Rasmussen (O) med Gert Mortensen som suppleant

Medlemmer til bestyrelsen for Landvindingslaget Rødby Fjord

  • Gert Mortensen (A)
  • Lars Buhl (C)

Medlem til bestyrelsen for Frivilligcenter Lolland-Falster

  • Jørgen Rassi Rasmussen (A) med Klaus Svensson (A) som suppleant

Medlem til bestyrelsen for Synscentralen i Vordingborg

  • Klaus Svensson (A).

Valg af suppleant for borgmesteren til Femern Bælt Komiteen og Komiteens forretningsudvalg

  • Henrik Høegh (V)

Medlemmer til skatteankenævn

  • Finn Larsen (A) med Heidi Marqweis (A) som stedfortræder 
  • Hans Ole Sørensen (V) med Jens Erik Kistrup (V) som stedfortræder

Medlemmer til vurderingsankenævn

  • Hans Kristensen (A) med stedfortræder Heidi Marqweis (A)

Medlem til bestyrelsen for CELF

  • Vibeke Grave (A)

Medlem til bestyrelsen for Nørregadeteatret

  • Tine Vinther Clausen (V)

Medlemmer til bestyrelser på almenboligområdet

  • Holger Schou Rasmussen (A)
  • Henrik Høegh (V)
  • Thomas Østergaard (A)

Medlem til bestyrelsen for Margrethecentret

  • Tom Larsen (V)