header-img

Opstillede kandidater til kommunalvalget

Se de opstillede partier og lister og deres kandidater (pdf, åbner i nyt vindue)

Se hvilke valgforbund der er indgået (pdf, åbner i nyt vindue)

Se hvem der stiller op til regionsrådsvalget

Kandidaterne til kommunalvalg 2017

Partier, lister og kandidater

A. Socialdemokratiet

Holger Schou Rasmussen
Kasper Roug
Vibeke Grave
Signe Lund Winther
Steffen Rasmussen
Gert Mortensen
Muj Berisha
Haris Glamocak
Ole Marqweis
Niels C. Devantier
Klaus F. Svensson
Heidi Marqweis
Leif Utermöhl
Bodil Waagensen
Rassi Rasmussen

B. Radikale Venstre

Henriette Bødewadt, Errindlev
Kristian Stokholm, Rødby
Henrik Hladik, Nakskov
Thomas Bødewadt, Errindlev

C. Det Konservative Folkeparti

Klaus Møller, Nakskov
Lars Buhl, Rødby
Lene Frobøse, Fejø
Roman Smigielski, Holeby
Chris Christiansen, Maribo

D. Nye Borgerlige

Arthur Kortsen
Mathias Hansen
Anne Marie Raft
Linda Larsen
Erik Kjelgaard

F. SF - Socialistisk Folkeparti

1. Lars Christiansen,Skørringe
2. Judith Frederiksen, Nakskov
3. Erling Mortensen, Rødbyhavn
4. Casper Løje Pedersen, Maribo
5. Winnie Elmgreen, Nakskov
6. Henriette Spandet Jensen, Fejø
7. James de la Motte, Nakskov
8. Ole Hersing, Rødby

G. Landsbylisten

Jan Andersson

H. Nyt Lolland

Henrik Skovmand

I. Liberal Alliance

Jan Czajkowski
Torben Kjær
Else Hansen

L. Lokallisten Lolland

Thomas Bo Østergaard
Leo Christensen
Brian Hansen
Erich Mix
Karen Albrechtsen
Linda Sommer
Remzi Grepi
Esad Skrijelj
Niels Nielsen
Bent Ebbe Sørensen
Jan Jakobsen

M. Borgerlisten Lolland

Pia Ruberg, Rødby
Anette Egelund, Fuglse

N. Nationalpartiet

Leonit Istrefi

O. Dansk Folkeparti

Anette Knoblauch
Mikkel Søtbæk
Torben Hansen
Kisse Bødker
Henning Rasmussen
Eric Steffensen

P. Din Stemme

Henning Alfred Rasmussen
Marie-Louise Brehm Nielsen
Bjarne Sørensen
Vagn Pedersen
Marianne Pedersen
Kjeld Winther Jørgensen
Anette Poulsen
Heine Schultz
Elisabeth Gahleitner
Ingerlis Friis Pedersen
Lene Bång Jensen
Kim Frederiksen

U. Udkantsdanmark

1. Ib Andersen
2. Sebastijan Dzemail
3. Nicolai Andersen

V. Venstre. Danmarks Liberale Parti

Henrik Høegh
Tom Larsen
Tine Vinther Clausen
Jannie Barfoed-Høj
Hans Ole Sørensen
Søren Blumensaadt
Jens Erik Kistrup
Tobias Dinesen
Bøje Winther
Peter Larsen
Talat Hussain

Y. Nyt Lolland

Carsten Andersen
Jakob Andersen

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Bente Borreskov, Maglemer
2. Johnni Struck, Nakskov
3. Per Markmøller, Bandholm
4. Bent Kvistholt, Nakskov
5. Kent Løjstrup-Thomsen, Købelevskov
6. Henrik Øllegaard, Østofte
7. Nedim Kiran, Stokkemarke
8. Kristof Lubowiecki, Holeby
9. Tina Øllegaard Nielsen, Østofte
10. Jørgen Jensen, Nakskov
11. Torben A. Hansen, Nakskov
12. Eva Grossmann, Lundehøje
13. Richardt Leonhardt, Nakskov
14. Jannik Jensen, Maribo
15. O. Olsen, Stokkemarke
16. Erik Steen Johansen, Lundehøje
17. Kirsten Hjarsø, Lundehøje
18. Søren Holme Hansen, Holeby

Å. Alternativet

Niels Vangsgaard
Lasse Falster
Thomas Winther
Henning Mogensen

Anmeldte forbund

Følgende listeforbund og valgforbund er i overensstemmelse med den kommunale valglov anmeldt inden mandag den 9.10.17 kl. 12:00

Valgforbund 1:  D.I.M.P.Y

D Nye Borgerlige
I Liberal Alliance
M Borgerlisten Lolland
P Din Stemme
Y Nyt Lolland

Valgforbund 2: C.O.V

Det Konservative Folkeparti
Dansk Folkeparti
Venstre, Danmarks Liberale Parti

Valgforbund 3:  F.Ø.Å

F SF - Socialistisk Folkeparti
Ø Enhedslisten - De Rød-Grønne
Å Alternativet

Valgforbund 4: B.G.L

B Radikale Venstre
G Landsbylisten
L Lokallisten Lolland

Sidst opdateret 12-10-2017